Instytucje kulturalne

Placówki muzealne i ośrodki kultury o okolicy.

Biblioteka Miejska w Stroniu Śląskim

Bardzo solidnie prowadzona biblioteka, z dużym księgozbiorem (35 tys. woluminów) i nie narzekająca na brak nowości wydawniczych. Wypożyczalnia ma tą zaletę, że można w niej „pobuszować” do woli między regałami. Do dyspozycji jest wygodna, jasna czytelnia ze sporym księgozbiorem podręcznym, czasopismami i kserokopiarką. Świeża prasa codzienna przynoszona jest o 11:00.

Czytaj więcej

Muzeum Ziemi Kłodzkiej i Biblioteka Naukowa w Kłodzku

Muzeum Ziemi Kłodzkiej i Biblioteka Naukowa w Kłodzku

W barokowych wnętrzach dawnego konwiktu jezuickiego mieści się główna placówka muzealna Ziemi Kłodzkiej. W jej kręgu zainteresowań jest przede wszystkim kultura i sztuka związana z regionem: historia tych ziem, tworzący tutaj artyści, kultura życia codziennego na wsi i kultura mieszczańska. Muzeum zajmuje się oświatą i popularyzacją wiedzy regionalnej, wspieraniem badań naukowych, inicjowaniem wydarzeń artystycznych i publikacjami.

Czytaj więcej

Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej

Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej

Filumenistyka, jako dziedzina nauki i przedmiot pasji hobbystycznej, zajmuje się zbiorami etykiet zapałczanych oraz historią niecenia i użytkowania ognia. Muzeum w Bystrzycy gromadzi eksponaty z tej dziedziny z racji istnienia w tym mieście tradycyjnego przemysłu zapałczarskiego. Jest w swoim rodzaju jedynym na świecie i jednym z trzech w Europie mającym w swoich zbiorach etykiety i opakowania zapałczane. Posiada bogatą kolekcję urządzeń do niecenia ognia: od prymitywnych krzesiw, przez zapałki, aż do współczesnych zapalniczek.

Czytaj więcej

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju

Przy głównej trasie z Kłodzka do przejścia granicznego w Kudowie Zdroju, w miejscowości Duszniki Zdrój stoi charakterystyczny budynek dawnego młyna papierniczego. W tym miejscu nad rzeką Bystrzycą Dusznicką czerpie się papier od ponad 400 lat. Jest to jedyny zachowany i do dziś działający obiekt tego typu w Polsce i jeden z nielicznych w środkowej Europie.

Czytaj więcej


©2002-2022 Anna Sobańska-Maj | Polityka prywatności - pliki cokies. Bielice - gdzieś na końcu świata. Urokliwa wieś koło Stronia Śląskiego.