Ciekawe miejsca i wycieczki w BielicachCiekawe miejsca i wycieczki

Bielice to przede wszystkim przyroda – las, rwąca rzeka i góry. Wszystkich, którzy tu trafią namawiamy mocno do zabrania wygodnych butów turystycznych i plecaka. Wycieczki, niekoniecznie dalekie i forsowne, ale również te do najbliższej dolinki, dostarczają przyjemności obcowania z naturą. Przedstawiamy tu propozycje wędrówek turystycznych, których celem jest jakieś szczególne miejsce i związane z nim historie. Niżej spis wycieczek w dalsze rejony.

Mapa Masywu Śnieżnika - DO POBRANIA

Huta Szkła Kryształowego „Violetta” w Stroniu Śląskim

Huta Szkła Kryształowego „Violetta” w Stroniu ŚląskimPrzemysł szklarski na Ziemi Kłodzkiej sięga tradycjami dawnej historii, bo nawet czasów średniowiecza. Historia huty w Stroniu zaczęła się w 1864 r. Franc Losky odkupił od królewny Marianny Orańskiej, właścicielki okolicznych dóbr, teren, na którym wiek wcześniej istniała stara huta i wybudował nowoczesny zakład. W „Oranienhute”, bo taką nosiła wtedy nazwę, produkowano ręcznie zdobione wyroby ze szkła do końca II wojny światowej.

Wznowiono tu produkcję już w 1946 r. Początkowo niewielki zakład produkował na małą skalę szkło laboratoryjne. Po 1953 r. rozpoczęto wytapianie szkła ołowiowego, czyli popularnie zwanych „kryształów”. Produkcja ta, w rozbudowanym znacznie zakładzie, trwała do początku 2009 r. Huta produkowała według własnych, oryginalnych wzorów, a większość stanowiły efektowne, ręcznie zdobione wyroby.

Gotowe wazony, puchary, karafki itp. są do kupienia w sklepie firmowym na parterze budynku przy bramie huty. Tam też obejrzymy wyprodukowany asortyment oraz małą wystawę historyczną.

Wstecz

©2002-2024 Anna Sobańska-Maj | Polityka prywatności - pliki cokies. Bielice - gdzieś na końcu świata. Urokliwa wieś koło Stronia Śląskiego.