Ciekawe miejsca i wycieczki w BielicachCiekawe miejsca i wycieczki

Bielice to przede wszystkim przyroda – las, rwąca rzeka i góry. Wszystkich, którzy tu trafią namawiamy mocno do zabrania wygodnych butów turystycznych i plecaka. Wycieczki, niekoniecznie dalekie i forsowne, ale również te do najbliższej dolinki, dostarczają przyjemności obcowania z naturą. Przedstawiamy tu propozycje wędrówek turystycznych, których celem jest jakieś szczególne miejsce i związane z nim historie. Niżej spis wycieczek w dalsze rejony.

Mapa Masywu Śnieżnika - DO POBRANIA

Smok spalony na Łyścu i skała Trzy Siostry

Smok spalony na Łyścu i skała Trzy SiostryWycieczka piesza. Trasa z Bielic lub z Goszowa żółtym i niebieskim szlakiem turystycznym do Starego Gierałtowa. Latem około 4-5 h chodzenia nie licząc powrotu.

Pewnie nie wiecie, że Kraków nie ma wyłącznego patentu na Szewczyka Dratewkę. Jeżeli zechcesz zobaczyć miejsce, gdzie dokonano eksterminacji jednego z ostatnich przedstawicieli gatunku smoków drapieżnych (dragonus bestialis S.) chodź z nami na kolejną wycieczkę. Oglądania smoczych kości nie gwarantujemy, ale jakież widoki ze szczytu!

Góra ta o niezalesionym od stuleci wierzchołku nie jest zbyt wysoka – tylko 963 m n.p.m. Góruje jednak nad większością okolicznych dolin a widoku nie przesłania żaden inny szczyt. Legenda z nią związana mówi smoku, który mieszkając na szczycie napadał na okoliczne wsie porywając ludzi i bydło. Śmiałkiem, który znalazł na niego sposób był ponoć sołtys leżącego u stóp góry Goszowa. Nakarmił najpierw smoka krową faszerowaną siarką, a potem wraz z mieszkańcami podpalił las wokół szczytu. Bestia spłonęła ale odtąd na Łyścu nie chce wyrosnąć żadne drzewo – o czym możemy przekonać się naocznie.

Na miejsce smoczej kaźni możemy dotrzeć dwojako. Żółty szlak turystyczny możemy chwytamy albo w Bielicach albo w Stroniu Śląskim. Doprowadzi on nas przez Góry Bialskie na Przełęcz Dział, na wysokość 922 m n.p.m. Stamtąd wybrać należy nieoznaczoną ścieżkę ku leżącym od północnej strony szczytom. Po około 20 minutach niezbyt forsownego wspinania się (latem droga trwa trochę dłużej – jagody) dotrzemy najpierw na Gołogórę (970 m n.p.m.) a kawałek dalej na Łysiec. Na tym drugim szczycie będzie fajna do posiedzenia i kontemplowania krajobrazu skałka.

Jeżeli pomyszkujemy trochę w okolicy szczytu, to na pewno znajdziemy miejsce, z którego dostrzec można ciekawą grupę skał. Ponad wierzchołki świerków na zboczu wystaje potrójna grupa wysokich skałek nazywanych Trzy Siostry. To do nich postaramy się dotrzeć w następnej kolejności. Proponujemy wrócić na Przełęcz Dział i stamtąd bezproblemowo niebieskim szlakiem dotrzeć do stóp skał. Odważniejsi mogą spróbować na szagę ze szczytu do Trzech Sióstr dostać się przechodząc najpierw przez wykroty, później młodnik a dalej stary las.

Wycieczkę kończymy schodząc dalej niebieskim szlakiem ku nieodległej wsi Stary Gierałtów.

Wstecz

©2002-2022 Anna Sobańska-Maj | Polityka prywatności - pliki cokies. Bielice - gdzieś na końcu świata. Urokliwa wieś koło Stronia Śląskiego.