Turystyka piesza i rowerowa oraz sporty ekstremalne

Szlaki turystyczne piesze i rowerowe, wspinaczka i paralotniarstwo.

Tereny do wspinaczki skałkowej

Bielice można z powodzeniem traktować jako bazę wypadową dla wspinaczy. Poniżej przedstawiamy opis okolicznych grup skalnych.

Skałki na Uboczu

Tuż przy wjeździe do Bielic, około 150 m przed pierwszym domem, na stoku nad drogą, po prawej jadąc z dołu. Trzy gnejsowe stopnie skalne o wysokości 4-8 m, które mogą nadawać się do ćwiczeń i zabawy we wspinaczkę. Powyżej skał rosną drzewa, które pozwalają założyć górną asekurację „na wędkę”. Skałki były czyszczone w 2001 r. ale wymagają jeszcze trochę pracy, aby bezpiecznie ich używać.

Potrójna grupa skalna pod Pasieczną

Najciekawsza w bezpośredniej okolicy Bielic. Położona około 1 km za ostatnimi domami wsi idąc zielonym szlakiem turystycznym. Szczegółowa droga opisana jest w dziale w tekście wycieczki pn. „Nieistniejąca wieś Biela...”. Skałki mają wysokość ok. 20 m, zbudowane są z kruchego gnejsu i dość mocno zarośnięte. Były penetrowane wspinaczkowo w latach 70-71 prawdopodobnie przez zespół Roland Banduch – Jan Mikita. Potem były obiektem sporadycznej aktywności wspinaczkowej, ale nikt nie dokumentował dokonywanych przejść. Na szczycie ładny widok na dolinę Białej Lądeckiej.

Trzy Siostry

Najciekawsza i najwyższa grupa skalna Gór Bialskich. Znajduje się na wysokości 800-825 m npm., na południowo-zachodnim zboczu Gołogrzbietu (940 m npm.). Z Bielic to około 2,5 godziny pieszo, z Nowego Gierałtowa około 0,5 godziny. Skałki tworzą grań z trzema efektownymi kulminacjami. Zbudowane są z gnejsów gierałtowskich. Od strony zachodnie znajdują się urwiste i przewieszone ściany o wysokości do 20 m. Bardzo interesujące pod względem wspinaczkowym i warte osobnego opracowania. Wielokrotnie pokonywane przez miejscowych wspinaczy, choć największe problemy ciągle czekają na rozwiązanie. Wierzchołki Trzech Sióstr wystają ponad las, dzięki czemu są doskonałym miejscem widokowym.

Zdecydowanie nie polecam skałki o nazwie Szarogłaz na Bielawką, powyżej Bielic. Mimo, że dość wysoka, to z powodu zacienienia jest wilgotna i omszała.

Zbigniew Piotrowicz

Wstecz

©2002-2021 Anna Sobańska-Maj | Polityka prywatności - pliki cokies. Bielice - gdzieś na końcu świata. Urokliwa wieś koło Stronia Śląskiego.